Pentagon’dan bu kez sıcak mesaj: İlişkilerimiz F-35’ten ibaret değil

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Yarbay Mike Andrews, Türkiye ile ilişkilere çok değer verdiklerini belirterek “İlişkilerimiz çok katmanlıdır, F-35 programından ibaret değildir” dedi.

08:46:09 | 2019-06-14

Bu haber 36 kez okundu.

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füzeleri nedeniyle yaptırımlara hazırlandığını açıklayan ABD’nin önceliği Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından çıkarmak.

 

 

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, Andrews “ABD stratejik ortağı Türkiye’yle ilişkisine çok kıymet verir. İlişkilerimiz çok katmanlıdır, sadece F-35 programından ibaret değildir. Türkiye’yle güvenlik konusunda çalışmaya devam edeceğiz”dedi. Andrews, Türkiye’nin bu ayın sonunda ABD’nin de katılacağı Anadolu Kartalı tatbikatına ev sahipliği yapacağını hatırlattı.

Pentagon sözcüsü, Türkiye’nin S-400 almaktan vazgeçmesi halinde F-35 programına geri dahil edilip edilmeyeceği konusunda “Attığımız adımların hiçbiri geri çevrilemez değildir. Eğer Türkiye S-400 almaktan vazgeçerse ABD Türkiye’yi memnuniyetle (F-35) programa geri kabul edecektir” diye konuştu.

Türkiye’ye Patriot füze sistemi satışı ile ilgili 2009’dan bu yana aktif müzakereler yürütttüklerini de hatırlatan Andrews“Dolayısıyla Türkiye’yle birlikte yakından çalışmaya devam edeceğiz ama bunu özel bir şekilde yapacağız” ifadesini kullandı.
ETİKET :  

Tümü